4:00-8:00 Registration, Anacapa Hall
6:30-10:00 Reception, Anacapa Lawn
7:00-8:00 Breakfast, De La Guerra Commons
8:00- Registration, outside Lotte Lehmann Auditorium
8:30-8:40 Welcome
Mikael Goldmann (Royal Institute of Technology, Sweden) and Mats Näslund (Royal Institute of Technology, Sweden)
Eiichiro Fujisaki (NTT Laboratories, Japan) and Tatsuaki Okamoto (NTT Laboratories, Japan)
Giovanni Di Crescenzo (University of California at San Diego, USA), Tatsuaki Okamoto (NTT Laboratories, Japan), and Moti Yung (CertCo, USA)
10:10-10:30 Break
Oded Goldreich (Computer Science Department, Weizmann Institute, Israel)
Donald Beaver (Transarc, USA)
Ran Canetti (IBM T.J. Watson Research Center, USA), Cynthia Dwork (IBM Almaden Research Center, USA), Moni Naor (Weizmann Institute of Science, Israel), and Rafail Ostrovsky (Bellcore, USA)
12:30-2:00 Lunch, De La Guerra Commons
Oded Goldreich (Computer Science Department, Weizmann Institute, Israel), Shafi Goldwasser (MIT Laboratory for Computer Science, USA), and Shai Halevi (MIT Laboratory for Computer Science, USA)
Oded Goldreich (Computer Science Department, Weizmann Institute, Israel), Shafi Goldwasser (MIT Laboratory for Computer Science, USA), and Shai Halevi (MIT Laboratory for Computer Science, USA)
3:00-3:30 Break
Rosario Gennaro (IBM T.J. Watson Research Center, USA), Hugo Krawczyk (IBM T.J. Watson Research Center, USA, and Technion, Israel), and Tal Rabin (IBM T.J. Watson Research Center, USA)
Ari Juels (RSA Laboratories, USA), Michael Luby (Digital Equipment Corporation, USA), and Rafail Ostrovsky (Bellcore, USA)
Yuliang Zheng (Monash University, Australia)
Rosario Gennaro (IBM T.J. Watson Research Center, USA) and Pankaj Rohatgi (IBM T.J. Watson Research Center, USA)
7:00-10:00 Reception (De La Guerra Lawn)
7:00-8:00 Breakfast, De La Guerra Commons
Phong Nguyen (Ecole Normale Supérieure, France) and Jacques Stern (Ecole Normale Supérieure, France)
Thomas A. Berson (Anagram Laboratories, USA)
Jean-François Misarsky (France Telecom, France)
10:00-10:30 Break
Daniel Bleichenbacher (Bell Laboratories, USA)
Chae Hoon Lim (Future Systems Inc., Korea) and Pil Joong Lee (Pohang Univ. of Science & Technology, Korea)
Adam Young (Columbia University, USA) and Moti Yung (CertCo, USA)
Mihir Bellare (University of California at San Diego, USA), Shafi Goldwasser (MIT Laboratory for Computer Science, USA), and Daniele Micciancio(MIT Laboratory for Computer Science, USA)
12:30-2:00 Lunch, De La Guerra Commons
Free Afternoon
7:00-8:00 Breakfast, De La Guerra Commons
Christian Cachin (ETH Zürich, Switzerland) and Ueli Maurer (ETH Zürich, Switzerland)
Ueli Maurer (ETH Zürich, Switzerland) and Stefan Wolf (ETH Zürich, Switzerland)
Moni Naor (Weizmann Institute of Science, Israel) and Benny Pinkas (Weizmann Institute of Science, Israel)
10:00-10:20 Break
Gilles Brassard (Université de Montréal, Canada)
Jorge Guajardo (WPI, USA) and Christof Paar (WPI, USA)
Jerry Solinas (National Security Agency, USA)
12:20-1:30 Lunch, De La Guerra Commons
Tsuyoshi Takagi (NTT Software Laboratories, Japan)
Johannes Buchmann (Technische Hochschule Darmstadt, Germany) and Sachar Paulus (Technische Hochschule Darmstadt, Germany)
2:30-2:50 Break
Shlomi Dolev (Ben-Gurion University, Israel) and Rafail Ostrovsky (Bellcore, USA)
Jan Camenisch (ETH Zürich, Switzerland) and Markus Stadler (Ubilab/UBS, Switzerland)
Dan Boneh (Bellcore, USA) and Matthew Franklin (AT&T Labs, USA)
Yair Frankel (CertCo, USA and Sandia National Laboratories, USA), Peter Gemmell (Sandia National Laboratories, USA), Philip D. MacKenzie (Boise State University, Idaho), and Moti Yung (CertCo, USA)
4:50-5:35 IACR Business Meeting
6:00-9:00 Beach Barbecue, Goleta Beach
7:00-8:00 Breakfast, De La Guerra Commons
Ran Canetti (IBM T.J. Watson Research Center, USA)
Mihir Bellare (University of California at San Diego, USA) and Phillip Rogaway (University of California at Davis, USA)
Lars Knudsen (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium) and Bart Preneel (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium)
10:00-10:30 Break
Jovan Dj. Golic (University of Belgrade, Yugoslavia) and Renato Menicocci (Fondazione Ugo Bordini, Italy)
Eli Biham (Technion, Israel) and Adi Shamir (Weizmann Institute of Science, Israel)
David Wagner (University of California at Berkeley, USA), Bruce Schneier (Counterpane Systems, USA), and John Kelsey (Counterpane Systems, USA)
12:30-2:00 Lunch, De La Guerra Commons
Adjourn